O nas

KRÓTKA HISTORIA O TYM JAK POWSTAŁ OREW

Ośrodek Rehabilitacyjno –Edukacyjno –Wychowawczy w Bobolicach został powołany przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Wspólny Świat”, którego członkami zostali w większości pracownicy ze zlikwidowanego w 2013 roku Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Nikifora Krynickiego w Bobolicach.

Tak wiele lat doświadczeń w kształceniu specjalnym dzieci i młodzieży oraz świetna baza dydaktyczna byłego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego pozwoliła na podjęcie starań utworzenia czegoś nowego, czegoś równie potrzebnego w środowisku lokalnym i społecznie użytecznym. Wczesną wiosną 2013 r. powstał zespół, którego zadaniem było powołanie do życia Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego. Zespół ten podjął się ciężkiej i mozolnej pracy, której owoc był dla nich zupełnie nieznany, momentami wydawał się niemal nieosiągalny. Trud przebrnięcia przez gąszcz przepisów, tony dokumentów, zaświadczeń z każdym dniem rodził w nich wątpliwość czy osiągnięcie założonego celu jest możliwe. Chociaż na horyzoncie paliło się małe światełko nadziei na osiągnięcie zamierzonego celu, mnogość problemów często przytłaczała. Te trudne chwile były okresem sprawdzianu i weryfikacji prawdziwych przyjaciół i osób na których pomoc mogliśmy liczyć, osób które nam życzyły naprawdę dobrze, które oprócz deklaracji stać było na gest pomocy czy choćby dobre słowo.

Nasze Stowarzyszenie utworzyły osoby, które chciały podjąć się niezwykle trudnego wyzwania, które nie bały się zaryzykować i położyć na szali swój czas, zaangażowanie, a nawet zawodową przyszłość. Efektem tej ciężkiej pracy stało się otwarcie OREW-u w Bobolicach w dniu 01 września 2013r. Naszą ambicją było utworzenie miejsca, gdzie osoby niepełnosprawne zostaną otoczone troskliwą opieką i miłością, gdzie będzie im ktoś towarzyszył w codziennym trudzie. Miejsca w którym otrzymają fachową pomoc, rehabilitację, a szarość codziennego życia zostanie ukwiecona kolorowymi przeżyciami pełnymi ferii barw, zapachów, smaków i innych doświadczeń polisensorycznych. Czegoś co nie spotka ich w czterech ścianach domu, gdzie często osamotnieni i zapomniani zmagają się ze swoją niepełnosprawnością.
Nasza Placówka jest naszym wspólnym dziełem, aby zapewnić osobom niepełnosprawnym jak najlepsze warunki życia, nauki i rozwoju. Przecież to jest nasz „Wspólny Świat”, z równym prawem do życia dla wszystkich ludzi.

Kamila Kurek – Prezes Stowarzyszenia „Wspólny Świat”

Oferta edukacyjna

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Bobolicach jest placówką dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim ze sprzężeniami w wieku od 3 do 25 roku życia.

Ośrodek zapewnia:

  • wychowankom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim udział w zajęciach:
  1. rewalidacyjno – wychowawczych, prowadzonych indywidualnie lub w zespołach
  2. specjalistycznych, dostosowanych do potrzeb wychowanków, w szczególność w zakresie terapii psychologicznej, rewalidacji i rehabilitacji
  3. terapeutycznych takich jak dogoterapia i hipoterapia
  • wychowankom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego na etapie szkoły podstawowej i gimnazjum na podstawie zgodny dyrektora szkoły macierzystej, w obwodzie miejsca zamieszkania dziecka, obowiązku nauki oraz realizację indywidualnego programu edukacyjnego uwzględniającego podstawę programową kształcenia ogólnego i orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną poprzez udział w zajęciach:
  1. edukacyjno – terapeutycznych, prowadzonych indywidualnie lub w zespołach
  2. specjalistycznych, dostosowanych do potrzeb wychowanków, w szczególności w zakresie terapii psychologicznej, rewalidacji i rehabilitacji
  3. terapeutycznych takich jak dogoterapia i hipoterapia
  • wspomaganie rodziców (opiekunów prawnych) w pełnieniu funkcji wychowawczych i edukacyjnych, w szczególności przez organizowanie indywidualnych konsultacji z psychologiem lub wychowawca grupy, zajęć psychoeduakacyjnych, warsztatów umiejętności wychowawczych i grup wsparcia. Zadania i działalność dydaktyczna Ośrodka wynika z możliwości, potrzeb i stopnia zaburzeń każdego dziecka.

Wymagane dokumenty przyjęcia wychowanka do OREW:

  1. wniosek przyjęcia dziecka do OREW
  2. orzeczenie do kształcenia specjalnego wydane przez Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną
  3. decyzja dyrektora szkoły macierzystej w sprawie zezwolenia na spełnienie obowiązku szkolnego / nauki poza szkołą
7

Pobierz plik

Wniosek przyjęcia dziecka do OREW

7

Pobierz plik

Wniosek rodziców do dyrektora szkoły macierzystej w sprawie zezwolenia na spełnienie obowiązku szkolnego / nauki poza szkołą

7

Pobierz plik

OBOWIĄZEK INFORMACYJNY RODO